Darłowo i Darłówko

Darłowo i Darłówko

Darłowo to malownicze miasto wzniesione obok ujścia Wieprzy do Morza Bałtyckiego, posiadające olśniewające zabytki architektury oraz bujną historię. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pojawiły się w XI wieku, kiedy na położeniu obecnego miasta Darłowo istniała osada rybacka, której obywatele trudnili się zwykłymi dla tego regionu zajęciami – żeglarstwem, rybołówstwem lub tkactwem. Prawa miejskie zostały nadane już na początku 14. wieku co, zintensyfikowało rozwój Darłowa i umożliwiło w poł. XIV wieku budować zamek książęcy. Dziś średniowieczny zamek książęcy jest dostępny do zwiedzania i pełni rolę muzeum. Z zabytkowych budowli można jeszcze wyliczyć kościoły: św. Jerzego, św. Gertrudy i Mariacki bądź Kamienną Bramę - pozostałość obwarowań grodzkich.

Kilka słów o Darłówku..

Darłówko – nadmorska dzielnica ślicznego, zabytkowego, na dodatek pamiętającego wieki średnie miasta Darłowa – położona jest nieopodal ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego. Atrakcyjna lokalizacja, tuż nad morzem, działający pro-zdrowotnie mikroklimat, urok i zabytki Darłowa, bogactwo atrakcji dodatkowo obfita baza gastronomiczna oraz noclegowa Darłówka powodują, że od dawna przybywają tutaj na wakacje rzesze urlopowiczów z Polski i zagranicy.

Co ciekawego w Darłowie?

PLAŻA

Darłowo to około 20 kilometrów rozległych plaż oraz czyste środowisko naturalne. Plaża w Darłówku podzielona jest na wschodnią i zachodnią dzięki uchodzącej tu w Bałtyk Wieprzy. Plaża wschodnia w niektórych miejscach jest rozdzielona od fal morskich większymi kamykami, natomiast przygotowano na niej boisko do siatkówki oraz atrakcje dla naszych pociech: zjeżdżalnię, trampolinę itp. Plaża zachodnia bardziej wspomaga plażowanie – jest znacznie szersza i piaszczysta, nie ma po tej stronie również kamieni, charakterystycznych dla wschodniej. Tutejsza plaża znana jest ze swego mikroklimatu, który posiada nadzwyczaj dużą zawartość jodu oraz jest bardzo wilgotny. Czar Darłowa przyciąga co roku tłumy odwiedzających. 

PORT

W Darłówku funkcjonuje również port przeładunkowy, rybacki i turystyczny. Urlopowicze mogą podziwiać w tym miejscu jednostki pływające o długości do 75 m oraz zanurzeniu aż do 4 m. Blisko wschodniej części nabrzeża cumują statki spacerowe, oferujące urlopowiczom wycieczki po Morzu Bałtyckim.

LATARNIA MORSKA (ul. Wschodnia 14, tel. 601 273 317)

Latarnia zloaklizowana jest w niedalekiej odległości od portu. Dzisiejszy stan latarni zachowany jest od 1927 roku. Wieża osiąga wysokość 22 metrów i jest udostępniona do zwiedzania.

Godziny otwarcia:

  • Od 10.00 - 17.00,
  • W sezonie (po 15.06) od 10:00 do zachodu słońca.

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH (ul. Zamkowa 4, tel. 94 314 23 51)

Każdy Turysta odwiedzający okolicę Darłowa powinien wybrać się do Zamku Książąt Pomorskich. W dzisiejszych czasach pełni on funkcję muzeum, w którym przedstawiane są zarówno wystawy stałe, jak również czasowe. Dodatkowe Muzeum organizuje w Zamku wiele imprez kulturalnych.

Godziny otwarcia:

Sezon wysoki (od 1 lipca do 31 sierpnia)

  • Od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu) w godz. 10-18.
  • Kasa czynna do godz. 17.15.

Sezon średni (od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 30 września)

  • Od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu) w godz. 10-16.
  • Kasa czynna do godz. 15.15.

Sezon niski (od 1 stycznia do 30 kwietnia  oraz od 1 października do 31 grudnia)

  • Od środy do niedzieli (5 dni w tygodniu – w poniedziałek i wtorek nieczynne) w godz. 10-16.
  • Kasa czynna do godz. 15.15.

ROZSUWANY MOST

Ciekawostką letniska jest na pewno most wybudowany na rzece Wieprzy, łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Jest to jedyny tego typu most w kraju, dlatego jest obowiązkowym punktem na mapie odwiedzin Darłowa. 

Ostatnia aktualizacja - grudzień 2018 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kopan.com.pl nie odpowiada.
Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00